Üretim

Gelecek 100 yılın mesleğini Elbistan’da yaptığını belirten Hasan Turgut, Solarcell Elbistan Bölge Bayiliğini aldıklarını ifade ederek, güneş enerjisinden ürettikleri elektrik ile birçok uygulama yaptıklarını söyledi.

            Elbistan’da şuana kadar 4 yere güneş enerjisi sistemi kurduklarını belirten Turgut, sonuçlarının ise son derece memnun edici olduğunu ifade etti.

            Turgut, “Örnek olarak; Gümüşdöven-Akpınar köyleri arasına 72 metre derinlikten günde 20 ton suyu depoya güneş enerjisi ile aktardık. Bu uygulama 10 bin TL’ye mal oldu. 2.5 aydan beridir sorunsuz bir şekilde çalışıyor ve bahçeler sulanıyor. Diğer bir projeyi ise, Alçiçek köyünde elektriği bulunmayan doğa bakımından çok güzel olan bir yere aydınlatma amaçlı güneş enerjisi sistemi kurduk. 1 buzdolabı, uydu, televizyon, aydınlatma ve yayık makinesi rahatlıkla çalışıyor. Bu sistem ise 5 bin TL’ye mal oldu. Zaten normal bir evin ihtiyacı ile 12 bin TL’ye kurulabiliyor. Bunun yanı sıra çiftçilerimiz için 300 metreden su alma imkanı bulunuyor. Bizlere etüt yaptırarak yatırım yapabilirler. Petrol istasyonları içinde led kanopi ile yaptığımız aydınlatma sistemleri büyük tasarruf sağlıyor. Elbistan güneş enerji haritasında büyük bir zenginliğe sahip ve çok avantajlı bir bölge. Güneş enerjisi sistemleri hakkında bilgi almak isteyenler, 0 542 436 98 49 nolu telefondan veya hasan.turgut@windowslive.com mail adresinden irtibat kurabilirler” dedi.