26 Ocak 20 Güneş enerjisi ile elektrik ihtiyacını karşılıyoruz

Güneş enerjisi ile elektrik ihtiyacını karşılıyoruz

Solarcell Elbistan Bölge Bayii Hasan Turgut, hiç elektrik bulunmayan alanlar ile bahçe ve tarlasını sulamak isteyen çiftçilere güneş enerjisi ile elektrik sağladıklarını ifade ederek, bu sistemin kısa sürede kendini amorti ettiğini söyledi.

            Elbistan’ın yanı sıra çevre ilçelerde de uygulamalar gerçekleştirdiklerini anlatan Turgut, şunları söyledi:

            “Göksun’a bağlı Yağmurlu Köyünde Hayri Kıraç’a tarlada kurduğumuz güneş enerjisi sistemi ile 3 KW elektrik enerjisi üretip, 75 metre derinliğindeki kuyudan günlük 45 ton su çıkardık. Çıkan su ise depoya doluyor ve damlama sulama ile bahçesi sulanıyor. Bu sistem 12 bin 500 TL’ye mal oldu. Sondajın bulunduğu yere elektrik çekilmek istenseydi, elektrik direği, trafo ve tel maliyeti 22 bin TL olacaktı. Bu masrafa gerek kalmadan güneş enerjisi ile su çıkarıldı. 12 bin 500 TL harcama yapıldı ancak, bu sistem 3 yıl içerisinde kendini amorti edecektir.

 

            Diğer bir uygulamamız ise Nurhak’ta hiç elektriği olmayan kırsal kesimde oldu. 7 bin 500 TL’lik bir maliyet ile güneş enerjisi sistemi kurduk. Sistemi kurduğumuz evde televizyon, uydu, buzdolabı, çamaşır makinesi, yayık makinesi çalışıyor, 10 adet lamba yanıyor. Sistem 6 aydan beri sorunsuz olarak çalışıyor. Elbistan ve çevrede onlarca güneş enerjisi sistemi kurduk. Vatandaşlarımız sistemden çok memnunlar.”

Okuma : 299